Filter

Sprey Poliüretan Köpük Tabancası Hakkında

Isı ve ses yalıtımında, montajda, onarımda etkili olan sprey poliüretan köpük tabancası kullanılarak yüzeylere uygulanır. İzosiyanat ve polyol adlı iki bileşenden meydana gelen sprey poliüretanı uygulamak çok basittir. Profesyoneller ve amatörler tarafından hızlıca yüzeylere uygulanabilir. Ürün tüplerde satılmaktadır. Sağlam ve kuvvetli yapıştırma özelliğine sahiptir.

Ürünü püskürtmek için özel olarak tasarlanan tabancalara ihtiyaç vardır. Tüpün üzerindeki kapak açılarak tabancaya güzelce yerleştirilmesi gerekir. Tabancaların arkasında dozaj ayarlama tetiği bulunur. Tetiğin, istenilen doz için ayarlanması gerekir. Çok özel bir uygulama olmadığı takdirde dozaj tetiği sonuna kadar açılır. Zaman kaybetmeden hızlıca yapılacak işlemler için sprey poliüretan ideal bir üründür.

Poliüretan Köpük Tabanca Çeşitleri ve Özellikleri

Yaşama alanların sıcaktan ve soğuktan etkilenmemesi için yalıtılması gerekir. Isı yalıtımında dünyanın en kaliteli yalıtım ürünleri arasında sprey poliüretan bulunur. Sprey poliüretan köpük, ısı kaçaklarını engeller. Yoğun hücreleri ısı köprüsü oluşumuna engel olarak ideal bir yalıtım sağlar. Polyol formülasyon ile izosiyanat karıştığında sıvı bir hal alır.

Sıvı haldeki ürün kutulara veya tüplere doldurulur. Sıvı madde havadaki nemle temas ettiğinde genleşmeye ve kürleşmeye başlar. Hava ile temas eden ürün kendi hacminin yaklaşık 40 katı kadar genişler. Tüplerdeki ürünü yüzeye püskürtmek için sprey poliüretan köpük tabancası kullanılır. Koku yapmayan ürün, yüzeyi tamamen kaplar. Yüzeyin kaplanması dıştan gelecek olan darbelere karşı dayanıklı olmasını sağlar. Olumsuz hava şartlarına dayanıklı olan spey poliüretan köpük, sudan etkilenmez. Deforme olmaz, nem, böcek ve haşere barındırmaz.

Poliüretan Köpük Tabancası Kullanım Alanı

Birçok meslek erbabı sprey poliüretan köpük tabancasını kullanmaktadır. Tabancaların kullanım alanları oldukça geniştir. Kullanım alanları arasında şuralar vardır;

 • Ses ve ısı yalıtımında
 • İzolasyon plakalarını birbirine bağlamada
 • Kapı ve pencere montajlarında
 • Sıcak ve soğuk su borularının izolasyonunda
 • Elektrik tesisatının boşluklarını doldurmada
 • Su yalıtımına ihtiyaç duyulan açık teras ve çatılarda

İnşaat alanında olduğu gibi birçok sektörde de kullanılmaktadır. Cam üretiminde, kablo sabitlemede, çiçek tasarımında, elektrik işlerinde, PVC montajında, marangoz atölyesinde etkin bir şekilde kullanılır. Hatta evlerindeki halıları, cam sehpaları sabitlemek için kullananlar dahi vardır. Ahşap, metal, beton başta olmak üzere pek çok yüzeyde etkili olması nedeniyle kullanım alanı geniştir.

Sprey Poliüretan Köpük Tabancasının Kullanımı

Cihazların ve teknik aletlerin nasıl kullanılacağı genellikle üzerinde yazar. Paketlerinin üzerinde veya kullanma kılavuzunda yazanlar dikkate alınarak kullanılmalıdır. Kullanma kılavuzunda cihazın en etkili ve doğru şekilde kullanımı anlatılır. Sprey poliüretan köpük tabancasını kullanmadan önce köpük tüpü iyice çalkalanmalıdır. Yaklaşık 30 saniye kuvvetlice çalkalandıktan sonra tüpün kapağı açılır.

Açılan kapağın yerine sprey poliüretan köpük tabancası çevrilerek takılır. Tabancanın ucuna uygulama yüzeyine uygun aparat takılır. Aparat, tabancanın ucuna iyice yerleştirilmeli, boşluk kalmamalıdır. Boşluk kalırsa köpük aradan sızarak zayi olur. Uygulama sırasında tabanca, yüzeye 45 derecelik açıyla tutulmalıdır. Tabancada bulunan tetiğe basılarak köpüğün yüzeylere püskürtülmesi sağlanır.

Tabancanın detaylı temizliği nasıl yapılır incelemek için sprey poliüretan köpük tabanca temizleyici hakkında yazımızı okuyabilirsiniz.

Sprey poliüretan köpük tabanca temizleyicisi Hakkında

Sprey poliüretan köpük tabanca temizleyicisi ile Isı ve ses yalıtımında kullanılan kürleşen köpükten kurtulmak mümkündür. İnsanların yaşama alanlarındaki yalıtımı sağlamak için çeşitli ürünler kullanılır. Kullanılan ürünlerin bazıları çok fazla malzeme, işçilik ve maliyet gerektirir. Sprey poliüretanın uygulaması çok kolay ve pratiktir. İşçilik, depolama ve nakliye gibi masrafları yoktur. Profesyonel ve amatör kişiler tarafından kolayca uygulanabilir.

Poliüretan bazlı olan ürün, özel tabanca ile uygulanır. Uygulama sırasında tabancada köpük kalıntıları oluşur. Poliüretan kürleşmeden önce çok daha kolay temizlenir. Temizlemek için kullanılan kimyasallar vardır. Kimyasallar da kürleşmeden önce daha etkilidir. Temizlemek için kullanılan ürünler doğru şekilde ve doğru zamanda kullanılırsa tabancanın ömrünü uzatır.

Poliüretan Köpük Tabancasının Sertleşmeden Temizlenmesi

İnşaat, yalıtım, montaj ve onarım işlerinde kullanılan poliüretan spreyin uygulanması için tabancaya ihtiyaç vardır. Faydaları ve avantajları çok fazla olan bir üründür. Özelliklerinden dolayı sprey poliüretanı kullanan çok fazladır. Uygulamada kullanılan tabanca kirlenir. Kirlenen ve üzerinde kuruyan köpüğün temizlenmesi gerekir. Sprey poliüretan köpük tabanca temizleyicisi kullanmak en mantıklı iştir. Tabancayı temizlerken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

 • Asla suyla yıkamayın. Çünkü sprey poliüretan suyla temas ettiğinde daha çok sertleşir ve genleşir. Suyla temizlenmeye çalışıldığında işin içinden çıkmak daha zor olacaktır.
 • Kimyasal temizleyiciler tercih edilmelidir. Kimyasal temizleyicilerin en kaliteli markası tercih edilmelidir. Kimyasala batırılmış bir peçete sorununu kökten çözecek ve sprey tabancanızı temizleyecektir. Şayet bir kerede temizlenmezse birkaç defa tekrar etmek gerekir.

Sprey Poliüretan Köpük Tabanca Temizleyicinin Özellikleri

Uygulama tabancasına bulaşan kurumamış ve kürleşmemiş poliüretan köpüğü temizlemek kolaydır. Kurumayan köpüğü temizlemek için kimyasal temizleyici kullanılmalıdır. Kurumayan köpüğün üzerine temizleyici püskürtülmelidir. Püskürtmeli olmayan ürünler, peçete üzerine sıkılarak uygulanabilir. Şayet özel tasarlanmış köpük bulunamazsa aseton kullanılabilir. Aseton da güzel bir temizleyicidir. Ancak doğru olan sprey poliüretan için özel olarak hazırlanan temizleyicinin kullanılmasıdır. Püskürtmeli olarak tasarlanan ürünler yatay ve düz olarak kullanılabilir. Ozon tabakasına zarar vermeyen üründe sprey valfi bulunur. Bu sayede tabanca adaptörden temizlenir. Kürlenmiş olan köpüğü temizlemenin en pratik yolu maket bıçağını kullanmak gibi teknik yollardır.

Sprey Poliüretan Köpük Tabanca Temizleyicinin Uygulama Alanları

Sprey poliüretan köpük tabancası temizleyicisi adından da belli olduğu üzere tabancalar için üretilmiştir. Poliüretan köpüğünün değdiği ve bulaştığı yerleri temizlemek için de kullanılır. Uygulamadan hemen sonra, köpük kurumadan uygulanırsa sonuç daha mükemmel olacaktır. Yüzeylerdeki, elbiselerdeki, pencere ve kapı kasalarındaki köpükleri de temizler.

Sprey Poliüretan Köpük Tabanca Temizleyicinin Kullanım Şekli

Kimyasal ürünlerin daha etkili olabilmesi için kullanım teknikleri ve şekilleri vardır. Sprey poliüretan köpük tabanca temizleyicisi kutusu çok iyi çalkalanarak kullanılmalıdır. Çalkalanan kutu sprey köpük tabancasının üzerine sıkıca takılır. Temizleyicinin tabancadan çıkması gerekir. Temizleyici çıkıncaya kadar tetiğe basılmalıdır. Kürleşmeden temizlemek daha kolaydır. Kutu tabancadan çıkarılır. Uygulamayı yaparken koruyucu gözlük ve eldiven kullanılmalıdır. Tabancayı temizlemek için özel olarak hazırlanmıştır. Adaptördeki köpüğü temizlemesi için aktüatör içerir.

Sprey Poliüretan Köpük Tabanca Temizleyisinin tabancada kullanılmasını detaylı incelemek için Sprey Poliüretan Köpük Tabancası Hakkında yazımızı okumayı unutmayın.  

Sprey Poliüretan Köpük Nedir?

Bir polimer olan sprey poliüretan köpük, ses ve ısı yalıtımında kullanılan bir yalıtım malzemesidir. Poliüretan malzemeler katı ve sıvı halde bulunurlar. Katı ve sıvı seçeneklerinin olması ürünleri daha kullanışlı ve cazip kılar. Halk arasında köpük olarak tanınan poliüretan, işlevselliği ve faydalarından dolayı adından sıkça bahsettirir. İnşaat ve yapı alanlarında çok önemli bir yere sahiptir. Kısaca PU olarak bilinen ürün, halk arasında montaj, dolum ve sıkma köpüğü isimleriyle de bilinir.

Endüstri ve inşaat işlerinde olanlar tarafından sıklıkla kullanılır. Kullanım alanı çok geniştir. Bundan dolayı yapı marketlerin nerdeyse hepsinde karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar yerleşik hayata geçince barınma ihtiyaçları oldu. Konut, insanın en temel ihtiyaçlarındandır. Tarihte kerpiçten, topraktan yapılan konutların yerini günümüzde betonarme binalar aldı. Konutların temel özelliğinin içindekileri dışarının olumsuzluklarından koruması olmalıdır.  Poliüretan sprey, ısı ve ses yalıtımıyla olumsuzluklardan korur.

Sprey Poliüretan Köpük Avantajı

Yaşadığımız alanın ihtiyaçlarımızı karşılaması gerekir. Sprey poliüretan köpük kullanılarak yaşam alanları temel ihtiyaçları sağlayan en mükemmel yerler haline dönüştürülür. Sadece temel ihtiyaçları sağlamakla kalmaz. Daha konforlu bir hal almasına yardımcı olur. Çevredeki trafik, araç ve daha farklı ses kirliliğini evinde duymak isteyen yoktur. Herkes evinin daha sakin ve huzurlu olmasını ister. Yaşanılan bölgenin iklim ve mevsim etkilerinin ise eve olumlu yansıması istenir.

Kış ayları soğuktur. Soğuğun eve en az haliyle yansıması aile ekonomisine olumlu yansır. Sıcaklık kaybının yaşanmaması için poliüretan köpük kullanılır. Köpüğün uygulandığı mekanlarda %100 oranında ısı ve ses yalıtımı yapılmış olur.

Sprey Poliüretan Köpük Nerelere Uygulanır?

Sunduğu avantajları ve uygulama kolaylığı nedeniyle sprey köpük birçok alanda kullanılır. Kullanıldığı alanlar arasında şunlar vardır;

 • Çatılar
 • Tavan araları
 • Dış cepheler
 • Temeller
 • Bodrumlar
 • Su basma ihtimali olan zeminler
 • İç duvarlar
 • Katlar arasındaki zeminler
 • İç bölümler
 • Tavanlar
 • Kilerlerde
 • Balkonlarda
 • Kemer altında
 • Kapılarda
 • Pencere eğimlerinde
 • Boru ve kanallarda
 • Tank gibi eğimli yüzeylerde
 • Düzensiz ve bozuk yüzeylerde

Sprey poliüretan köpük araba garajlarında, römorklarda, araç kasalarında, teknelerde, yatlarda, botlarda ve çeşitli deniz araçlarında da kullanılır.

Sprey Poliüretan Köpük Özellikleri

Yalıtımın işçiliği için ekstra para harcamak istemeyenler için ideal bir üründür. İnşaat ve yapı işlerinden hiç anlamayan bir kişi bile rahatlıkla uygulayabilir. Kullanımının kolay olması yalıtım malzemeleri arasından öne çıkmasını sağlar. Üstün performans için profesyoneller tarafından uygulanmalıdır. Sprey olması bazı poliüretanlar gibi aktarım sorunu oluşturmuyor. Taşıma açısından son derece kolay olan ürünü vazgeçilmez kılan bazı özellikleri vardır. Özellikler;

 • Yapının malzemeleri arasında tam yapışma sağlar
 • Diğer yalıtım malzemelerinin ulaşamadığı noktalara ve bölgelere kolayca ulaşır
 • %100’lük ısı ve ses yalıtımı sağlar
 • Termal köprü oluşturur
 • Yoğunlaşma noktası nedeniyle köpük yerine ulaşmadan donmaz.
 • Sıkıldığı yüzeyde 30 ila 40 katı kadar artar.
 • Bir paketiyle 3 metrekarelik alanın yalıtımı yapılır. Tek paketiyle istenilen başarıya ulaşabilmek için yüzeye 40 cm’lik uzaklıkta durmak gerekir. Normal hızla uygulanmalı. Uygulama kalınlığı 1,5 cm olmalıdır.
 • Üzerin boyanabilen sprey poliüretan köpük tabanca ile birlikte kullanılır kullanımla ilgili detaylı bilgiye Sprey Poliüretan Köpük Tabancası yazımızdan ulaşabilirsiniz.
 • Uygulamasından sonrasında vida, dübel gibi sabitleme işlemlerine gerek duyulmaz.