İzonem Çatı Yalıtımı

Kraken Çatı Köpüğü Nedir?

Yapıların ısı kaybı yaşamaması için Kraken Çatı Köpüğü kullanılır. Malum olduğu üzere çatılar, yapılar için çok önemlidir. Yaz aylarında çok sıcak, kış aylarında ise akma yapma riski taşıyan bir bölgedir. Yaz kış ısı dengesinin korunması ve sorunların sıfırlanması için çatı köpüğü kullanılmalıdır. Kapalı hücreli poliüretan köpükten imal edilmiş olan sprey, maksimum seviyede yapışkandır.

Sprey köpük sıkıldığı yerdeki bütün bağlantıları ve delikleri kapatarak sızdırmasına engel olur. Uzun ömürlü yalıtım malzemesidir. Bazı özel amaçlar için de kullanılmaktadır. Yalıtım için kullanılan çatı köpüğünün 3 ana spreyi vardır. Bunlar;

 • Çatı ve dış uygulamalarda kullanılan yüksek yoğunluklu köpük
 • İç boşluk doldurma, sürekli yalıtım ve havalandırılmış tavan uygulamalarında kullanılan orta yoğunluklu köpük
 • Deliksiz tavan uygulamalarında ve iç boşluk doldurmalarında kullanılan düşük yoğunluklu köpük

Kraken Çatı Köpüğü çatılarda su sızıntısını engellemek için yapılan kapatma işlemlerinde de etkilidir. Sıcak ve soğuk dengesini sağlayan köpük, binaların yalıtımı için doğru seçimdir.

Çatı Köpük Uygulamanın Maliyeti

Eksiden çatı yalıtımlarında strafor, cam yün şilte gibi malzemeler kullanılırdı. Kraken Çatı Köpüğü  ise yeni nesil izolasyon malzemelerindendir. Cam yün şilte, strafor gibi malzemelerin yerine kullanılarak daha yüksek performans sergiler. Çatının zeminine veya tavanına içten uygulanır. Daire olarak kullanılan çatılar vardır. Bu tür mekanlarda yaşam alanının direkt korumaya alınması gerekir. Bunun için çatı köpüğünün tavana uygulanması doğru olacaktır.

Köpük, kış aylarında yaşama alanının soğukla temasını keser. Böylece daha az enerji harcanır fakat ısınma daha fazla olur. Yaz aylarında ise dışarıdan gelecek olan sıcak havayı engelleyerek yaşam alanının serin olmasını sağlar. Çatı katı dairenin altındaki yaşam alanı için köpük uygulaması, çatının tabanına yapılmalıdır. Tabana yapılan uygulama sayesinde ısınan havanın çatıdan çıkması engellenir.

Çatı Köpük İzolasyonun Özellikleri

Kraken Çatı Köpüğü içindeki bileşenler, yoğunlaşmasını ve sıkışmasını sağlar. Yüksek yoğunluğun oluşması, daha fazla performans sergilemesine neden olur. Zeminden tavana kadar birçok alanda uygulanabilir. Yüzeyin ahşap, beton veya metal olması fark etmez. Çatı köpüğünün özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Maksimum seviyede enerji tasarrufu sağlar.
 • Alev alarak yanmaz.
 • Böcek, bakteri barındırmaz.
 • Suyu itme özelliği vardır. Özelliğiyle su yalıtımına katkıda bulunur.
 • Isıyı izole eder. Böylece ısı kaçaklarını azaltır.
 • Üzerine yük konulabilir.
 • Çatıya ek yük yüklemediği gibi çatının yapısını sağlamlaştırır.
 • Isınma için harcanan maliyet düşürülür.
 • İçerisinde insan sağlığına veya çevreye zararlı madde yoktur.
 • Isı Köprüsü oluşumunu engeller.

Çatı Köpüğünün Uygulanması

Köpüğü uygulamaya başlamadan önce zeminin tozdan, nemden ve kirden arındırılması gerekir. Elverişli hale getirilen zemine mobil izolasyon araçları kullanılarak püskürtme yapılır. 60 metre hortumla tabanca ve poliüretan makinesiyle yapılan püskürtmeden sonra biraz beklenir. Maddenin yoğunlaşması 3 veya 4 saniye almaktadır.

Püskürtme yöntemiyle uygulama yapılması çok büyük bir avantajdır. Püskürtme neticesinde Kraken Çatı Köpüğü , bütün çıkıntılı ve girintili olan en zor alanlara dahi kolayca ulaşır. 100 metrekarelik bir alana köpüğün uygulanması 45 ila 90 dakika arasında değişir.

Detaylı bilgi için Kraken Sprey Poliüretan Köpük nedir? yazımızı okuyabilirsiniz

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir