Yalıtım Köpüğü

Püskürtme Köpük İzolasyon

Yalıtım Köpüğü Avantajı

Püskürtme Köpük İzolasyonBinaların çatısında yalıtım köpüğü  kullanılmadığında ısının %35’i kaybolur. Doğal gazı sonuna kadar yaksanız dahi ısınma oranınız %35 oranında düşük olacaktır. Köpük izolasyonun faydası sadece kış aylarında geçerli değildir. Aynı zamanda yaz aylarında çatılardaki yüksek sıcaklığın konuta yansımasını da engeller. Çatıda biriken ısı, rutubetin ve nemin azalmasına neden olacaktır. Püskürtme köpük sadece çatılarda kullanılmaz. Çatıların yanı sıra dairelerin açık teraslarında ve dış cephelerinde de kullanılır.

Köpük kullanmayıp normal malzemelerle ısı yalıtımı yapmak isteyenler daha fazla yorulur ve daha fazla harcarlar. Normal yalıtım malzemeleriyle yalıtım yaparken daha çok ürün kullanılır. Yalıtım levhası, yapıştırıcı, levhaların üzerine file, üstüne sıva ve boya gerekecektir. Üst üste yapılacak olan işlemler zaman kaybı ve güç kaybına neden olacaktır. Normal yalıtım malzemeleri binaya yük olur. Kalabalık oluşturması da sorundur. %100 yalıtım da yapmaz.

Yalıtım Köpüğü Tarihçesi

%100 yalıtım arayışında olanlar yalıtım köpüğü ürününü kullanarak işlemini kısa sürede yapar. Ekonomik olan ürünler halk arasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Halk arasında sıkma köpük, montaj köpüğü, sprey poliüretan, dolum köpüğü olarak da bilinmektedir. Yapılara ciddi fayda sağlayan köpüğün tarihi 1848 yılına dayanmaktadır.

İlk olarak 1848 yılında üretilmiştir. İlk kullanım, Alman kimyager P. Hoppe ve arkadaşları tarafından 1951 yılında gerçekleşmiştir. Günümüzde ise yaklaşık olarak 20 milyon ton kullanılmıştır.

Ürünün özellikleri kısaca şunlardır;

 • Püskürtüldükten sonra sıkıldığı yüzeyde yaklaşık olarak 30 ila 40 katı kadar şişer.
 • Şişerek bulunduğu yüzeyde boşluk bırakmaz.
 • Kesintisiz kapama yapar.
 • Ülkemizdeki ısı yalıtım malzemeleri arasında %100 yalıtım yapan nadir malzemelerdendir.
 • Isıyı geç iletir, ısı köprüsünü tamamen yok eder, içeriğinde rutubet, nem ve küf barındırmaz.

Yalıtım Köpüğü Uygulaması

Yalıtım uygulamasında ek yerinin olması istenmiyorsa sprey köpük kullanılmalıdır. Çatı izolasyonunda sıklıkla kullanılan ürünü uygulamak son derece kolaydır. Profesyonel eller tarafından uygulandığında sonuç kusursuz olur. Püskürtme köpükten önce ses ve ısı yalıtımı için en az 4 malzeme kullanılması gerekiyordu. 4 malzeme birleşerek ancak sprey köpüğün yerini tutmaya çalışıyordu.

Yalıtım Köpük, eski uygulamalara oranla çok daha pratiktir. Ürün İşçi ve nakliye masrafı olmadığı gibi uygulama için ek harcamaya gerek duymaz. Isı yalıtımı maksimum seviyede olan köpükler, ömürlüktür. Uzun yıllar aynı yalıtımı sağlamaktadır. İnsan sağlığına ve çevreye zarar veren maddeler içermezler. Ürün yapışmak  için özel yapıştırıcıya ihtiyaç duymaz. Yangın sırasında 4 saate yakın direnç gösterir. Binaya yük olmayan köpük, sıkıldığı anda yapışır.

Yalıtım Köpüğü Uygulama Alanları

İzolasyon, yaşamın olduğu her yerde ihtiyaçtır. Bundan dolayı ısı ve ses yalıtımında etkili olan yalıtım köpüğü uygulanma alanı geniştir. Uygulandığı alanlar arasında şunlar vardır;

 • Çatıların zeminlerinde
 • Ters tavan ve ahşap üzerinde
 • Atermit çatılarda ve trapez saclarda
 • Hayvan ve besi çiftliklerinde
 • Soğuk hava depolarında
 • Halı kurutma odalarında
 • Kör cephe binalarda
 • Ahşap evlerde
 • Cami kubbe içi kaplamalarda
 • Araç içi kaplamalarda

Kilo ve metrekare üzerinden hesaplanan fiyatı, kullanıldığı alanın genişliğine göre değişir. Bu yüzden Yalıtım köpüğü en ekonomik üründür.

Yalıtımla alakalı Samsunda ürüne ulaşmak ve bu konusunda bilgilenmek isterseniz ısı yalıtım malzemeleri samsun yazımızı okuyabilirsiniz.

Detaylı bilgi için Sprey Poliüretan Köpük Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Yalıtım köpüğü ile ilgili uygulamaya aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir