İzonem Kraken 7'li Yalıtım Kiti

Sprey Poliüretan Köpük Tabancası

Sprey Poliüretan Köpük Tabancası Hakkında

Poliüretan Sprey Köpük TabancasıIsı ve ses yalıtımında, montajda, onarımda etkili olan Sprey Poliüretan Köpük Tabancası kullanılarak yüzeylere uygulanır. İzosiyanat ve polyol adlı iki bileşenden meydana gelen sprey poliüretanı uygulamak çok basittir. Profesyoneller ve amatörler tarafından hızlıca yüzeylere uygulanabilir. Ürün tüplerde satılmaktadır. Sağlam ve kuvvetli yapıştırma özelliğine sahiptir.

Ürünü püskürtmek için özel olarak tasarlanan tabancalara ihtiyaç vardır. Tüpün üzerindeki kapak açılarak tabancaya güzelce yerleştirilmesi gerekir. Tabancaların arkasında dozaj ayarlama tetiği bulunur. Tetiğin, istenilen doz için ayarlanması gerekir. Çok özel bir uygulama olmadığı takdirde dozaj tetiği sonuna kadar açılır. Zaman kaybetmeden hızlıca yapılacak işlemler için sprey poliüretan ideal bir üründür.

Poliüretan Köpük Tabanca Çeşitleri ve Özellikleri

Yaşama alanların sıcaktan ve soğuktan etkilenmemesi için yalıtılması gerekir. Isı yalıtımında dünyanın en kaliteli yalıtım ürünleri arasında sprey poliüretan bulunur. Sprey poliüretan köpük, ısı kaçaklarını engeller. Yoğun hücreleri ısı köprüsü oluşumuna engel olarak ideal bir yalıtım sağlar. Polyol formülasyon ile izosiyanat karıştığında sıvı bir hal alır.

Sıvı haldeki ürün kutulara veya tüplere doldurulur. Sıvı madde havadaki nemle temas ettiğinde genleşmeye ve kürleşmeye başlar. Hava ile temas eden ürün kendi hacminin yaklaşık 40 katı kadar genişler. Tüplerdeki ürünü yüzeye püskürtmek için Sprey Poliüretan Köpük Tabancası kullanılır. Koku yapmayan ürün, yüzeyi tamamen kaplar. Yüzeyin kaplanması dıştan gelecek olan darbelere karşı dayanıklı olmasını sağlar. Olumsuz hava şartlarına dayanıklı olan spey poliüretan köpük, sudan etkilenmez. Deforme olmaz, nem, böcek ve haşere barındırmaz.

Poliüretan Köpük Tabancası Kullanım Alanı

Birçok meslek erbabı sprey poliüretan köpük tabancasını kullanmaktadır. Tabancaların kullanım alanları oldukça geniştir. Kullanım alanları arasında şuralar vardır;

  • Ses ve ısı yalıtımında
  • İzolasyon plakalarını birbirine bağlamada
  • Kapı ve pencere montajlarında
  • Sıcak ve soğuk su borularının izolasyonunda
  • Elektrik tesisatının boşluklarını doldurmada
  • Su yalıtımına ihtiyaç duyulan açık teras ve çatılarda

İnşaat alanında olduğu gibi birçok sektörde de kullanılmaktadır. Cam üretiminde, kablo sabitlemede, çiçek tasarımında, elektrik işlerinde, PVC montajında, marangoz atölyesinde etkin bir şekilde kullanılır. Hatta evlerindeki halıları, cam sehpaları sabitlemek için kullananlar dahi vardır. Ahşap, metal, beton başta olmak üzere pek çok yüzeyde etkili olması nedeniyle kullanım alanı geniştir.

Sprey Poliüretan Köpük Tabancasının Kullanımı

Cihazların ve teknik aletlerin nasıl kullanılacağı genellikle üzerinde yazar. Paketlerinin üzerinde veya kullanma kılavuzunda yazanlar dikkate alınarak kullanılmalıdır. Kullanma kılavuzunda cihazın en etkili ve doğru şekilde kullanımı anlatılır. Sprey poliüretan köpük tabancasını kullanmadan önce köpük tüpü iyice çalkalanmalıdır. Yaklaşık 30 saniye kuvvetlice çalkalandıktan sonra tüpün kapağı açılır.

Açılan kapağın yerine Sprey Poliüretan Köpük Tabancası çevrilerek takılır. Tabancanın ucuna uygulama yüzeyine uygun aparat takılır. Aparat, tabancanın ucuna iyice yerleştirilmeli, boşluk kalmamalıdır. Boşluk kalırsa köpük aradan sızarak zayi olur. Uygulama sırasında tabanca, yüzeye 45 derecelik açıyla tutulmalıdır. Tabancada bulunan tetiğe basılarak köpüğün yüzeylere püskürtülmesi sağlanır.

Detaylı bilgi için Sprey Poliüretan Köpük Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Sprey Poliüretan Köpük Tabancası uygulama videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir