İzonem Sprey Poliüretan Su Yalıtımı Yapar MI?

Sprey Poliüretan Su Geçirir mi?

Sprey Poliüretan Çatı YalıtımıSu yalıtımı yapmak isteyenler Sprey Poliüretan su geçirir mi? Diye sormaktadır. Açık teraslarda, çatılarda su yalıtımı yaşamın konforunu etkiler. Yaşamın konforunu sağlamanın yanında ısı ve ses yalıtımı için de sprey poliüretan köpük kullanılır. İnsanların yerleşik hayata geçmesiyle birlikte çeşitli ihtiyaçları ortaya çıktı. Barınma, insanın en temel ihtiyacıdır. Temel ihtiyacın karşılanmasından sonra mekanlarla ilgili yeni ihtiyaçlar ortaya çıkar.

Günümüzde, enerji için ciddi anlamda harcama yapılmaktadır. Şayet yaşam alanlarında ısı yalıtımı sağlanırsa enerji tasarrufu elde edilecektir. Elde edilen tasarruf ailenin ekonomisine de yansıyacaktır. Yalıtımı yapılmış bir yapıdaki enerji kaybı, yapılmamış bir binaya oranla %60 daha azdır. Sprey poliüretan köpük uygulamasında ek olmaması yalıtımın daha etkili olmasını sağlar. Ek kısmının olmaması ve köpüğün diğer özellikleri su geçirmesine de engel olur.

Sprey Poliüretan ve Sağladığı Avantajlar

Her yüzeyde etkili çözüm sunan Sprey Poliüretan su geçirir mi? Sprey poliüretan tek başına su yalıtımı yapması zordur. Ses ve ısı yalıtımı konusunda %100 etkili olan poliüretan köpük, su yalıtımında daha az etkilidir. Etkinin artırabilmesi için sprey polyurea kullanılmalıdır. Sprey polyurea beton aralarında kullanıldığında su yalıtımı daha yüksek olacaktır. Poliüretan köpük ile birlikte sprey polyurea kullanıldığında su yalıtımı %100’e ulaşacaktır.

Her yüzeye uyumlu olan sprey poliüretan köpük, etkili bir yalıtım ürünüdür. Kuvvetli yapışma özelliği nedeniyle istenilen her yüzeye kolayca yapışır. Yapışması ve sabitlenmesi için ek malzemeye ihtiyaç duyulmaz. Uygulanması çok kolaydır. Kolay ve basit olan uygulama nedeniyle amatör kişiler dahi uygulayabilirler. Üstün verimliliği sayesinde ekonomiye katkı sağlar. Enerji tasarrufu sağlayan ürün, insan sağlığına ve çevreye zararlı hiçbir madde içermez.

Sprey Poliüretan Su Geçirir mi? ve Uygulaması 

Profesyoneller tarafından daha mükemmel uygulanan ürün, amatörler tarafından da uygulanabilir. Uygulamanın sorunsuz yapılması için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmesi sonucun daha mükemmel ve verimli olmasını sağlayacaktır. Poliüretan köpüğün uygulaması şu şekilde gerçekleştirilir;

  • Uygulanacak yüzey nemden, pislikten, kirden ve yağdan arındırılır.
  • Arındıran mekanın üzerine su serpilir. Su serpilmesinin nedeni kürleşme hızını artırmak içindir. Havadaki nemle kürleşen poliüretan, yüzey nemli olduğunda daha hızlı sertleşecektir.
  • Tüp ortalama 20 ila 30 saniye çalkalanır.
  • Diğer tarafta uygulama tabancasının ucuna uygun aparat takılır.
  • Çalkalanan tüpün kapağı açılarak tabancaya ters şekilde yerleştirilir. Tüp ile tabancanın ucunun iyice yerleşmesine dikkat ediniz. Arada boşluk kalırsa köpük boşluktan sızacaktır.
  • Uygulanacak alan duvar gibi dik bir yüzeyse 45 cm uzakta durulmalıdır. Bu mesafe uygulamanın hedeflenen kalınlıkta olması için önemlidir. Yakın durulursa kalın, uzak durulursa ince olur.
  • Uygulamada her kat 1,5 cm olması gerekir. Yalıtımının yüksek olması için 3 kat yapılmalıdır.
  • Tavan gibi yatay zeminlere uygulamada 20 cm’lik mesafe yeterlidir.

Sprey Poliüretanın Kullanıldığı Yerler

Sprey poliüretanın ısı ve ses yalıtımında eşsiz olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Hatta dünyanın en gelişmiş ve etkili yalıtım ürünüdür. Sprey Poliüretan su geçirir mi?, Su yalıtımı yapar mı? Soruları su yalıtımı yapmak isteyenler tarafından sıklıkla sorulur. Su yalıtımında da etkili olan ürün en çok inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Endüstride de kullanıldığı alanlar vardır. Suya karşı dayanıklı olan ürün uzun yıllar kullanılabilir.

Sprey Poliüretanın Kullanıldığı yerlerle ilgili detaylı bilgiye Sprey Poliüretan Köpük Nedir? yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir